Ceremonia chrztu świętego to wyjątkowa i bardzo ważna uroczystość dla dziecka, rodziców oraz rodziny. Pozostaje ona na zawsze w pamięci rodziców. Zawarte w tym tekście sugestie to tylko sugestie, których nie należy traktować jak ostatecznej wyroczni, jak czegoś od czego nie ma odstępstwa. Są to moje przemyślenia i sugestie, które powinny ułatwić naszą współpracę.

 

W domu przed sakramentem Eucharystii

 

 • jest to czas na wykonanie ciekawych kadrów,pozwalających sfotografować detale takie jak: buciki, świeca, szatki czy tez nawet zaproszenia. Proszę zadbajcie o to by były one wcześniej przygotowane i dostępne.
 • w pomieszczeniu w którym realizujemy ujęcia nie powinno być żadnych zbędnych rzeczy, takich jak pudełka, reklamówki, zbędne ubrania itp.
 • zachowajcie spokój, nie zwracajcie na mnie uwagi, bądźcie po prostu sobą lub zwyczajnie na luzie. To jest Wasz dzień, nie pozwólcie by zawładnął nim strach, czy nerwy i towarzyszące im negatywne reakcje.
W kościele
 • dobrym zwyczajem jest poinformowanie wcześniej kapłana o tym, iż będziecie mieli swojego fotografa, który posiada odpowiednie zaświadczenie do fotografowania i filmowania Celebracji Liturgicznych.
 • pamiętajcie o tym by podczas mszy dziecko trzymać dziecko na kolanach na zmianę. Daje mi to wówczas szansę wykonania ładnych i różnych ujęć.
 • w trakcie fotografowania starajcie się nie patrzeć w obiektyw, nie szukajcie fotografa ( chyba że sam Was o to poprosi )tylko zwracajcie uwagę na to co dzieje się na i przy Ołtarzu.
 • poproście rodzinę i znajomych by nie robili zdjęć swoimi aparatami, to tylko przeszkadza mi w pracy.
 • pamiętajcie by zwracać uwagę jak ustawił się fotograf np. podczas polewania główki dziecka i wówczas nie odwrócić się do mnie plecami. Takiego ujęcia nie można powtórzyć dlatego starajcie się być cały czas przodem do fotografa.
 • wykonując na główce dziecka znak krzyża, róbcie to samym kciukiem, przy zaciśniętej pięści. W przeciwnym razie łatwo można bowiem zasłonić dziecku twarz. Gdy zaś znak Krzyża Świętego będzie wykonywał ksiądz postarajcie się trzymać dziecko przodem do księdza.
 • pamiętajcie o tym by wózek, który jest niepotrzebny na fotografii elementem był gdzieś z boku. Najlepiej poprosić wówczas kogoś z rodziny by na czas Eucharystii przypilnował gdzieś na boku wózka czy to nosidełka.
 • jeśli chcecie mieć zdjęcie grupowe wykonane po mszy czy to przed ołtarzem, czy przy chrzcielnicy poproście wcześniej swoich gości by nie opuszczali kościoła zaraz po mszy. Jeśli przy kościele znajduje się jakieś fajne zacienione miejsce z ciekawym tłem, można je wówczas również wykorzystać w celu realizacji takiej mini sesji dziecka i rodziny.
Uroczyste przyjęcie
 • jeśli zdecydowaliście się na wykonanie zdjęć rodzinnych w restauracji, zróbmy to zaraz po przyjeździe na miejsce. Im dłużej czekamy tym dziecko będzie bardziej zmęczone.
 • jeżeli chcecie by na zdjęciach był również uwieczniony tort, to proszę zaplanujcie ten moment tak bym jeszcze był na uroczystości.
 • podczas przyjęcia jest również czas na realizacje wszelkich indywidualnych życzeń co do zdjęć, rodzinnych ujęć itp. Jestem po prostu wówczas do Waszej dyspozycji. Powiedzcie o tym wszystkim swoim gościom, tak by i oni jeśli tylko tego zapragną mogli mieć zdjęcie z Wami i Waszym dzieckiem.

 


 

Ponieważ sam jestem szczęśliwym ojcem dwójki dzieci, to wiem jak to jest. Fotografie z tego wydarzenia pozostają jedyną trwałą pamiątka dla nas rodziców, a dla samych dzieci jedyną możliwością na podstawie której mogą one sobie kiedyś w przyszłości wyobrazić tę chwilę.  Dlatego wyszukanie odpowiedniej oferty usług fotograficznych, jest tak ważna dla rodziców. Zachęcam gorąco do skorzystania z moich usług. Posiadam odpowiednie zaświadczenie wydane przez kurię, z które uprawnia do fotografowania i filmowanie Celebracji Liturgicznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez takiego zaświadczenia ksiądz sprawujący Eucharystię, może wyprosić z celebracji fotografa, sam byłem świadkiem kilku takich zdarzeń. W ramach mojej usługi proponuję zawsze rodzicom, wykonanie fotografii z przygotowania dziecka do uroczystości. Dlatego jeśli szukają Państwo profesjonalnego fotografa na chrzest, to zapraszam do skorzystania z moich usług.