Jaskinia Postojna i Zamek w skale

W pobliżu miasta Postojna w Słowenii, znajduje się cudowna jaskinia. Warto do niej zaglądnąć choćby przy okazji wyjazdu na Chorwację. Jaskinia ta ma blisko 20 kilometrów podziemnych korytarzy i sal. Sama trasa turystyczna to 5,5 kilometra, jej przejście zajmuje około 1,5 godziny. Fascynująca zwłaszcza dla dzieci jej przejażdżka fantastyczną kolejką elektryczną, którą podjeżdża się w miejsce w którym można rozpocząć zwiedzanie, a właściwie podziwianie. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu, bowiem wewnątrz jaskini panuje stała temperatura + 8 °C.

Jedną z atrakcji, oczywiście oprócz głównej czyli podziwiania wspaniałych nawisów, czy też żółto-pomarańczowo-beżowych stalaktytów i stalagmitów, jest niewątpliwie występowanie bezokiego płaza. Płaz ten przez miejscową ludność zwany jest ludzką rybką, lub również wodnym smokiem. Można go obejrzeć w specjalnym podziemnym akwarium/baseniku.

Na terenie całej jaskini obowiązuje zakaz fotografowania z lampą błyskową. Oczywiście zdjęcia można robić jednak należy to robić bez użycia flesza. Ja załączone poniżej fotografie wykonywałem obiektywem zmiennoogniskowym o parametrach 70-200 mm i f 2,8. Oczywiście do pełni szczęścia brakowało mi statywu. Wówczas mógłbym ustawić dłuższy czas naświetlania, niż 1/45 s co dla zdjęć z ręki jest i tak niezłym wynikiem.

Niecałe 9 kilometrów powyżej jaskini znajduje się, druga równie ciekawa atrakcja jaką niewątpliwie jest Predjamski Grad. Zamek pierwotnie wybudowano w XII wieku w obszerną jaskinię umiejscowioną w skałach. Natomiast w późniejszych latach został rozbudowany i zyskał obecny wygląd. Pod zamkiem znajduje się kolejna jaskinia krasowa, która podobnie jak Postojna Jama wydrążona została przez wody rzeki. Różnica jest tylko taka, iż tą pod zamkiem wydrążyły wody rzeki Lokva płynącej w kierunku Adriatyku, a Postojną Jamę wydrążyły wody rzeki Pivka, która wpadając do innych wód swoje ujście znajduje w Morzu Czarnym. Warto wspomnieć, iż zamek ten może się również pochwalić w swojej historii kimś na podobieństwo naszego Janosika lub Robin Hooda. Jest to postać legendarnego legendarnego barona-rozbójnika Erazma Lüggera, który grabił przejeżdżające w okolicy kupieckie karawany, a łupy rozdawał biednym.

Written by