Site Loader

Piękna ko­bieta po­doba się oczom, dob­ra ko­bieta – ser­cu. Pier­wsza jest klej­no­tem, dru­ga – skarbem.

( Napoleon Bonaparte ).


Kobiecy portret to nic innego jak próba uchwycenia kobiecego piękna w ciekawym kadrze.  Fotografia taka wymaga zgrania wielu czynników, zarówno technicznych takich jak oświetlenie, scenografia itp, jak i praktycznych typu ruchy modelki, jej odpowiednie ustawienie itd. Portret powinien ukazywać modelka względnie modela z jego najlepszej strony. Powinien wyeksponować wszystkie te atuty i walory, które przemawiają na korzyść modelki.

Ja podczas pracy przy zdjęciach zawsze staram patrzeć się na daną sytuację z wielu różnych perspektyw. Wykonuję wiele różnych ujęć, tak by efekt zadowolił wszystkich uczestników sesji fotograficznej. Czyli na pierwszym miejscu osoby zamawiającej usługę, jak i również mnie samego realizatora np. sesji fotograficznej w plenerze. Portret właśnie ma to do siebie, że jest możliwy do wykonania praktycznie wszędzie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie by na sesję portretową wybrać się w ciekawy plener. Z kolei portretowa sesja studyjna ma wiele większe możliwości techniczne, wykorzystania różnorakiego oświetlenia.  Jednak zarówno jeden jak i drugi przykład może być podstawą wielu ciekawych, niepowtarzalnych ujęć. Przecież nie od dziś wiadomo że przy nowoczesnej fotografii portretowej nie tylko studyjne światło odgrywa ważną rolę. Równie efektowne i piękne fotografie, a wielu uważa nawet że najlepsze wychodzą te portrety, do których użyto miękkiego zastanego światła. Czyli krótko mówiąc naturalnego światła słonecznego.

Tu mam przyjemność zaprezentowania efektów takiej studyjnej nowoczesnej fotografii portretowej. Sesja miała charakter lekko drapieżny. Celem było ukazanie kobiecego piękna lecz nie na słodko, a z delikatnym pazurem. Do tego celu modelka ubrała była w czerń i została wyposażona w dodatkowe rekwizyty takie jak bat kajdanki. wszystko to w połączeniu z lekką koronkową bluzeczką, krótką spódniczką mini, efektownymi pończoszkami i oczywiście czerwonymi szpilkami dało efekt taki jak ten widoczny na poniższych zdjęciach. Efekt kobiety wyzwolonej, takiej która wie czego chce od życia, ująłbym nawet takiej lekko dominującej. Oczywiście to jest tylko moje odczucie z którym nie każdy kto ogląda te fotografie może się zgodzić. I oto chodzi, bo cóż by to było jakbyśmy wszyscy mieli jednakowe poglądy? Wszystko dla nas byłoby monotonne i nudne, a tak dzięki temu można podejmować się realizacji różnych zleceń, których efekty trafiają do tych którzy takich a nie innych oczekiwali.


Jakóbczyk Tomasz